Jumpo

Jeśli mają Państwo pytania, potrzebują pomocy, lub chcą podzielić się z nami Waszymi uwagami, prosimy o kontakt. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

JUMPO Trampoliny Ziemne

ul. J. Mireckiego 13A/7M
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: +48 799269994
e-mail: biuro@jumpo.pl

Spielplatz, Rasen, Trampolin

Rodzaje trampolin ziemnych — część 1: podstawowe typy

Trampolina to jedna z tych atrakcji, którą z pewnością nie pogardzi żadne dziecko. Wystarczy spojrzeć, ile tak prosty element dostarcza pociechom frajdy i uśmiechu — nie tylko tym najmłodszym, ale też znacznie starszym. To doskonała alternatywa dla spędzania czasu w domu, przed ekranem telewizora, telefonu czy monitora. Trampolina w żadnym przypadku nie ma prawa nudzić, tym bardziej, jeśli została ciekawie zaprojektowana. Jakie są jej podstawowe typy?

Czym są trampoliny ziemne?

Zanim poruszymy temat kształtów, warto się najpierw dowiedzieć co nieco o tym, czym tak naprawdę są trampoliny ziemne. Te urządzenia placu zabaw w przeciwieństwie do stojących trampolin ogrodowych, montowane są bezpośrednio do ziemi. Umieszcza się je w parkach, na placach zabaw czy nawet we własnych ogródkach. Jak magnes przyciągają dzieci pełne energii, które chcą dać upust swoim emocjom, a do tego świetnie się bawić. Gwarantują też niezapomnianą zabawę dla dorosłych. Trampoliny ziemne mogą mieć różne wymiary i kolory, lecz z reguły są to mniejsze fragmenty, które można ze sobą łączyć w zestawy, tworząc przy tym atrakcyjną przestrzeń do zabawy. Pełna swoboda przy doborze trampolin pozwala na zagospodarowanie dowolnego obszaru i stworzenie ciekawych kombinacji lub torów przeszkód. Można też skorzystać z gotowych zestawów i inspiracji.

Kwadrat, prostokąt, a może okrąg? Jaki kształt może mieć trampolina ziemna?

Podstawowych kształtów trampolin jest kilka: mogą być one zarówno kwadratowe, prostokątne, jak i okrągłe. W przypadku dużych urządzeń stojących, wybór odpowiedniego kształtu może mieć znaczenie — te prostokątne pozwalają skakać wyżej i ułatwiają treningi sportowcom. Jeśli jednak chodzi o trampoliny ziemne, to jest to sprawa indywidualna — wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią się dysponuje oraz jaką kombinację chciałoby się stworzyć. Uzupełnienie mogą stanowić trampoliny o specjalnych kształtach, które omawiamy w drugiej części wpisu: „Rodzaje trampolin ziemnych — część 2: zestawy specjalne”. Połączenie różnych typów trampolin oraz odrębnych kolorów daje szerokie pole do popisu kreatywności. Można na przykład pobawić się w „Szymon Mówi”, lecz na własnych zasadach, na przykład kolejno przeskakiwać między kolorami lub kształtami trampolin.

trampolina prostokątna trampolina okrągła

Jak bezpiecznie korzystać z trampolin ziemnych?

Skoki na trampolinie to zdrowa i przede wszystkim bezpieczna zabawa, pod warunkiem, że użytkownicy zastosują się do kilku zasad:

  • Zabawa na trampolinach w przypadku dzieci powinna odbywać się wyłącznie pod opieką dorosłych.
  • Nie zaleca się skakać na pojedynczych fragmentach trampoliny w kilka osób — może to spowodować zepchnięcie się i przewrócenie.
  • W trakcie skoków nie należy wykonywać akrobacji, rzucać się czy skakać na głowę.
  • Na trampolinę powinno się wchodzić bez przedmiotów i części odzieży z ostrymi krawędziami.
  • Z trampolin zaleca się korzystać tylko, gdy są suche. Mokra powierzchnia może spowodować, że użytkownik się poślizgnie.
  • Nie wolno skakać na trampolinach w czasie ciąży lub mając problemy z układem krążenia.
  • Osoby z nadwagą, nieskłonne do ćwiczeń, nie powinny zaczynać aktywności zbyt intensywnie, gdyż podczas skoków obciążamy swoje stawy.
  • A co ważne, skocznia powinna zostać właściwie zamontowana, według wskazówek, jakie przedstawiają producenci trampolin — w tym także z dala od drzew, płotów, przedmiotów, zadaszeń.

Jeśli będziemy użytkować produkt zgodnie z jego przeznaczeniem, dostarczy on nam masę zabawy i korzystnie wpłynie na naszą kondycję. Więcej zalet skoczni ziemnych przedstawiliśmy w drugiej części wpisu. Jako producent trampolin jesteśmy w stanie zapewnić, że wszystkie nasze wyroby spełniają wymagania normy PN-EN 1176-1:2017 „Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie — Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań”. Świadczy o tym certyfikat wydany przez jednostkę akredytowaną przez PCA. Odpowiednio je wzmocniliśmy, zabezpieczyliśmy i dostosowaliśmy do użytku zarówno przez dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.

Trampoliny wkopywane w ziemię to udana inwestycja dla każdego. Zabawa nie znudzi się mimo upływu lat i będzie satysfakcjonować młodsze, jak i starsze pokolenia. Takie skocznie stanowią dobry i tańszy zamiennik dla trampolin stojących, które zajmują dużo miejsca i uniemożliwiają tworzenie tak rozmaitych kombinacji. Warto dowiedzieć się więcej o zestawach specjalnych, jakie przygotowaliśmy — z pewnością zachwycą pomysłowością.

You don't have permission to register