Trampolina stanowi nieodłączny element zajęć rehabilitacyjnych dla dzieci mających problem z poruszaniem się o własnych siłach. Wykorzystywana jest ona przez terapeutów w specjalistycznych ośrodkach, choć urządzenie to jest ogólnodostępne w wielu parkach, na placach zabaw, obiektach sportowych, a także w szkołach czy innych terenach publicznych. Nie każda trampolina jest jednak przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnością. Dzisiaj podpowiemy, jak wygląda trampolina integracyjna, jakie korzyści niesie skakanie na niej i dla kogo jest odpowiednia.
Jak wygląda trampolina integracyjna?
Trampoliny przeznaczone dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania są najczęściej wkopywane w ziemię. Dodatkowo takie urządzenia zazwyczaj (choć nie zawsze) posiadają nieco bardziej podłużny kształt, a ich konstrukcja jest wzmocniona. Istotnym elementem trampolin integracyjnych są specjalne podjazdy, które ułatwiają dostanie się na nie i wyjechanie z nich za pomocą wózka inwalidzkiego. Urządzenia tworzone specjalnie pod osoby niepełnosprawne mogą mieć większą ilość sprężyn i dodatkowe, stalowe linki poprzeczne.
Urządzenia są bezpieczne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, gdyż z racji, że są wkopywane, powierzchnia maty do skakania znajduje się na równi z poziomem gruntu. Wspomniana mata jest też antypoślizgowa, wandaloodporna i niewrażliwa na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, co dodatkowo poprawia bezpieczeństwo dzieci oraz zmniejsza ryzyko uszkodzenia trampoliny. Wszystkie elementy urządzenia są miękkie, na wypadek uderzenia w nie podczas skakania.
Na co wpływa trampolina integracyjna?
Skakanie na trampolinie ma charakter ogólnorozwojowy, a przy okazji dostarcza dziecku mnóstwo zabawy. Angażując i uaktywniając w ten sposób wszystkie mięśnie, można poprawić koordynację ciała, wytrzymałość, elastyczność, a dodatkowo korzystnie wpłynąć na zdolność utrzymania równowagi. Poprzez skakanie na trampolinie poprawia się również przepływ krwi w organizmie oraz — co bardzo ważne — zmniejszone zostaje ryzyko pojawienia się nadwagi u dziecka, a w przypadku jej wystąpienia (co często dzieje się z racji ograniczonych możliwości poruszania się) skakanie pomaga zwalczyć ten problem. Trampoliny ziemne integracyjne są jedną z wielu aktywności fizycznych stosowanych podczas terapii osób z niepełnosprawnością ruchową.
Kto może korzystać z trampolin integracyjnych?
Producenci trampolin ziemnych integracyjnych wyszli z inicjatywą stworzenia urządzeń, z których będą mogły korzystać osoby o ograniczonej możliwości brania udziału w innych formach aktywności. Stąd po konsultacjach z terapeutami zaprojektowano trampoliny dostosowane pod względem obciążenia i możliwości wjazdu dla wózków inwalidzkich. Wszystkie osoby, u których występuje niepełnosprawność ruchowa, a lekarz nie widzi przeciwwskazań do tej formy aktywności, z radością mogą korzystać z trampolin.
Z urządzenia mogą korzystać także osoby, które nie posiadają ograniczonych możliwości ruchowych. Zalecamy jednak, aby pozostawić to urządzenie osobom, które nie mogą skorzystać ze standardowych trampolin ziemnych i udać się do parku, na plac zabaw czy boisko, gdzie takich urządzeń jest więcej. Gwarantujemy, że zabawa będzie równie wielka! Podczas korzystania z trampolin zalecamy stosować się do zasad, które omówiliśmy w poprzednich wpisach: „Trampolina ziemna — wiek i waga użytkowników” oraz „Bezpieczna nawierzchnia wokół trampolin — rodzaje, zalety i przepisy”. Tym sposobem zapewnimy sobie bezpieczeństwo w trakcie zabawy.
W Jumpo wiemy, ile radości i korzyści niesie ze sobą skakanie na trampolinie. Dlatego nie chcemy nikogo ograniczać, a tym bardziej wykluczać żadnych potencjalnych użytkowników. Dlatego z przyjemnością oferujemy dodatkowo wzmacniane trampoliny integracyjne przystosowane do wjazdu wózkiem inwalidzkim. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z konstrukcją takich trampolin, zadzwoń do nas, a wszystko Ci opowiemy.