Wizja posiadania trampoliny na wyłączność brzmi obiecująco. Wystarczy wyobrazić sobie radość dzieci spędzających czas na świeżym powietrzu albo możliwość praktykowania jumping fitnessu — aby marzenia stały się rzeczywistością, wystarczy zaopatrzyć się w trampoliny ziemne. Czym są, jak są zbudowane i ostatecznie, w jaki sposób je zamontować? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

Trampolina ziemna — co to takiego?

Trampolina ziemna, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie wkopywane w ziemię. Można z niej korzystać w taki sam sposób, co z trampolin wolnostojących. Wszystkie montowane urządzenia muszą spełniać obowiązujące normy i przepisy bezpieczeństwa. Trampoliny ziemne mogą mieć różne kształty i rozmiary, a także występować w gotowych zestawach dostosowanych do parków, placów zabaw czy domowych ogródków.

Jak zbudowana jest trampolina ziemna?

Urządzenie podzielić można na trzy główne części: obudowę trampoliny, matę do skakania oraz matę amortyzującą. Pierwsza z nich zazwyczaj wykonana jest z odpornej na korozję blachy, aby w kontakcie z wilgotnym gruntem nie ulec zniszczeniu. Obudowa skrywa sprężyny trampoliny, a także podtrzymuje matę amortyzującą.

Druga część trampoliny ziemnej — mata do skakania — wykonywana jest z twardego antypoślizgowego tworzywa sztucznego, które odporne jest na  przetarcia, zadrapania i akty wandalizmu. Materiał pozostaje też niewrażliwy na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Wszystkie elementy maty do skakania łączone i podtrzymywane są przez stalowe linki, a te z kolei łączą się za pomocą sprężyn z obudową.

Mata amortyzująca, czyli ostatni z głównych elementów budowy trampoliny, to gumowy obszar wokół maty do skakania. Guma nazywana bezpieczną nawierzchnią poliuretanową wykonana jest z tworzywa EPDM i SBR. Jest on miękki i antypoślizgowy — jego zadaniem jest amortyzacja ewentualnych upadków i zeskoków ze strefy przeznaczonej do skakania.

montaż trampoliny ziemnej montaż trampoliny ziemnej

Instrukcja montażu trampoliny

Wiedząc już, czym jest trampolina ziemna oraz z jakich elementów się ją tworzy, pora przejść do głównego punktu tego wpisu — czyli montażu trampoliny. Nie jest to proces najbardziej wymagający, choć warto skupić się na kilku istotnych kwestiach:

Wybór odpowiedniego miejsca

Trampoliny ziemne mają to do siebie, że można je zamontować niemal w każdym miejscu — w ogródku, parku czy na placu zabaw. Pod tym względem są uniwersalne, jednak należy pamiętać o tym, by miejsce było bezpieczne dla użytkowników. Co to oznacza? Trampolina powinna być umieszczona z zachowaniem strefy bezpieczeństwa, czyli obszaru niezagospodarowanego, w którym nie wystąpi żaden niebezpieczny przedmiot. Strefa ta wynosi dla małych trampolin 1,5 metra od maty do skakania w każdą stronę oraz 2 metry dla dużych trampolin. Należy też pamiętać, by spadek terenu nie wynosił więcej niż 2%.

Przygotowanie wykopu

Wielkość wykopu zależna jest od rozmiarów trampoliny. Należy ją zmierzyć samodzielnie lub zapoznać się z parametrami podanymi w opisie kupowanego produktu. Zawsze należy wykopać nieco większy dół. Kolejnym krokiem jest wylanie fundamentu betonowego, który będzie stanowił podstawę dla trampoliny. Powierzchnia fundamentu określa głębokość posadowienia, która wynosi 40cm. Można go również wykonać z bloczków lub płyt betonowych, położonych na płasko obrzeży krawężnikowych lub płyt ażurowych. Środkowa część dołu powinna być nieco głębsza, aby można było następnie wypełnić ją piaskiem (wystarczy ok. 15 centymetrów). Ułatwi to wsiąkanie wody po ulewnych deszczach.

Montaż trampoliny

Trampolinę umieszczamy w przygotowanym dole. Niektóre modele posiadają przy obudowie uchwyty, które mogą usprawnić tę pracę. Jeśli urządzenie znajduje się we właściwym miejscu, wszystkie wolne przestrzenie należy uzupełnić piaskiem, żwirem lub gruntem.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby podczas przygotowywania wykopu, stworzyć także właściwą strefę bezpieczną. Może być ona wykonana z nawierzchni poliuretanowej EPDM, jednakże zwykły trawnik, piasek lub drewniane zrębki również spełniają wymagany stopień amortyzacji.

I tym sposobem możemy cieszyć się samodzielnie zamontowaną trampoliną ziemną. Należy jednak pamiętać, aby urządzenia te regularnie kontrolować i konserwować. Z początku warto to robić codziennie, aby upewnić się, że montaż przebiegł prawidłowo. Z czasem kontrole okresowe (pod względem uszkodzeń) można przeprowadzać raz w tygodniu, a kontrole funkcjonalne (pod względem zużycia się elementów) raz na miesiąc.

Akcesoria oraz elementy do budowy placu zabaw, profesjonalne trampoliny ogrodowe od producenta | © 2024 Jumpo