Jumpo

Jeśli mają Państwo pytania, potrzebują pomocy, lub chcą podzielić się z nami Waszymi uwagami, prosimy o kontakt. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

JUMPO Trampoliny Ziemne

ul. J. Mireckiego 13A/7M
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: +48 799269994
e-mail: biuro@jumpo.pl

Długa trampolina ziemna

Trampolina ziemna — wiek i waga użytkowników

Szybka utrata zbędnych kilogramów, atletyczna budowa, mnóstwo zabawy i radości to tylko kilka z zalet regularnego skakania na trampolinach. Urządzenia, które przez lata stosowano w różnych dziedzinach — sporcie, rekreacji czy fizjoterapii — zyskały nowe życie, gdy zaprojektowano ich nowoczesny wariant: trampoliny ziemne. Te stały się świetną alternatywą dla tradycyjnej trampoliny ogrodowej. O tym, czym one tak naprawdę są, wspominamy w poprzednich wpisach. Dzisiaj z kolei chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie ich użytkowania — mimo że trampolina ziemna ogrodowa może sprawdzić się nawet dla 3-latka, to wciąż wymaga stosowania się do instrukcji producenta. W końcu zależy nam, by naszym pociechom nic się nie stało, prawda?

W jakim wieku dzieci mogą korzystać z trampolin ziemnych?

Trampoliny ziemne coraz częściej możemy spotkać w parkach czy na placach zabaw. Tego typu atrakcje tworzone są najczęściej w ramach budżetu obywatelskiego, o czym wspominamy we wpisie: „Przydomowy czy publiczny plac zabaw? — Masz prawo decydować!”. Z racji tego, wychodząc na spacer ze swoim dzieckiem, niejednokrotnie możemy się na nie natknąć — czy powinniśmy pozwolić naszej pociesze bawić się na tego typu trampolinie? W końcu, gdy dziecko samo dostrzeże taką atrakcję, niełatwo będzie je od niej odciągnąć :-). Odpowiedź nie jest oczywista, gdyż wszystko zależy od wieku malucha oraz jakości samego sprzętu — czy trampolina posiada odpowiednie atesty. Czy trampoliny ziemne będą dobrym rozwiązaniem dla 3-latków? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

Według instrukcji producenta trampolina ziemna dozwolona jest dla dzieci od trzeciego roku życia. Wiek ten uznano za bezpieczny do zabawy — ryzyko, że maluch powyżej trzech lat zrobi sobie na niej krzywdę, jest niewielkie, choć nie oznacza to, że nie istnieje. Wiele zależy bowiem od sposobu wykonania trampoliny oraz od tego, czy sprzęt spełnia ona wszystkie niezbędne normy, o których pisaliśmy w artykule: „Bezpieczna nawierzchnia wokół trampolin — rodzaje, zalety i przepisy”. Czy więc tego typu trampolina będzie dobrym rozwiązaniem dla 3-latków?

Wszystko tak naprawdę warunkuje podejście rodziców. Prawidłowo wykonana trampolina ziemna nie powinna w dużym stopniu zagrażać młodszym dzieciom, jednak mimo wszystko nie jest zalecane dopuszczanie do niej pociech poniżej tego wieku — konsekwencje powstania uszczerbku na zdrowiu dziecka są z pewnością gorsze niż odmówienie mu zabawy. Odpowiednio zamontowana trampolina ziemna to wspaniała atrakcja ogrodowa nawet dla 3-latka, pod warunkiem zachowania nadzoru ze strony rodziców.

Jaka jest dopuszczalna waga użytkowników trampolin ziemnych?

Mówi się, że trampoliny ziemne przystosowane są do użytku zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. To prawda. Konstrukcja urządzenia jest na tyle solidna, że pozwala na korzystanie z trampoliny także dorosłym. Jest jednak warunek. Użytkownik nie może przekroczyć dopuszczalnej maksymalnej wagi. Ile ona wynosi?

Producent trampolin ziemnych jasno wskazuje, że dopuszczalna maksymalna waga użytkownika wynosi 130 kg. Użytkownicy z wagą wyższą niż wskazana mogą doprowadzić do zniszczenia urządzenia, a co gorsza — zwiększają oni ryzyko kontuzji. Nie jest więc zalecane testowanie wytrzymałości produktu. Mimo że są to trampoliny wkopywane w ziemię, to ich uszkodzenie w wyniku niezastosowania się do instrukcji może doprowadzić do zranienia.

dziecko skaczące na trampolinie ziemnej dzieci przy trampolinie ziemnej

Wielu użytkowników myśli, że skoro dopuszczalna waga wynosi 130 kg, to z trampoliny może korzystać kilka osób — w końcu nie przekraczają one limitów ustalonych przed producenta. Jak jest naprawdę?

Czy z trampoliny ziemnej może korzystać więcej niż jedna osoba na raz?

Kategorycznie zabronione jest korzystanie z trampoliny kilku osobom w tym samym czasie. Mimo że razem nie będą one przekraczały wagi 130 kg, to wciąż nie powinny wchodzić na trampolinę razem. Tyczy się to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Nawet w przypadku dużych trampolin, których powierzchnia do skakania jest dość szeroka, już dwie osoby mogą sobie zrobić krzywdę — i nie jest to zależne od nich. Wyjątek stanowią najmłodsze dzieci – 3-latki – dla których zabawa na trampolinie powinna odbywać się przy asekuracji rodzica.

To, w jaki sposób odbijemy się na trampolinie, zależne jest od siły nacisku oraz kąta, pod jakim skoczyliśmy. Jeśli w tym samym czasie skaczą dwie osoby, cała powierzchnia trampoliny pracuje w zupełnie inny sposób. Im użytkowników jest więcej, tym trudniej przewidzieć nasze wybicie. W konsekwencji prowadzi to do zderzeń i bolesnych uszczerbków na zdrowiu. Dodatkowo z pewnością lepszą zabawę będziemy mieli, jeśli nikt nam nie będzie przeszkadzał. Co więcej, z pewnością zadbamy o jeszcze lepszą zabawę, jeśli nikt nam jej nie zakłóci.

Trampoliny ziemne dostarczają najwięcej rozrywki, jeśli przestrzegamy instrukcji producenta. Dbajmy więc o to, by z urządzeń korzystały osoby powyżej trzeciego roku życia, których waga nie przekracza 130 kg. Pilnujmy również tego, aby na trampolinie skakać pojedynczo. Tym sposobem ryzyko jakichkolwiek uszczerbków na zdrowiu jest znikome, a przecież bezpieczna zabawa, to najlepsza zabawa :-).

You don't have permission to register