Bezpieczna nawierzchnia wokół trampolin — rodzaje, zalety i przepisy
Na trampolinę składa się nie tylko powierzchnia umożliwiająca odbijanie się, lecz wszystkie pozostałe elementy konstrukcyjne, które mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. Jedną z ważniejszych kwestii przy projektowaniu trampolin ziemnych jest uwzględnienie odpowiedniej, otaczającej jej nawierzchni. Szczególnie administratorzy placów zabaw powinni zwrócić uwagę na ten aspekt. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie każda nawierzchnia bowiem będzie na tyle bezpieczna, by móc umieścić ją na placach zabaw — warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej.
Spis treści
Sposób budowy placów zabaw, w tym także wyboru nawierzchni wokół trampolin ziemnych, regulowany jest przez normę PN-EN 1177. Są to przepisy, które pomagają dobrać odpowiedni typ podłoża, zapewniający właściwą amortyzację w razie upadku. W dokumencie uwzględnia się bezpieczeństwo dzieci oraz wysokość, z jakiej można skoczyć na nawierzchnię. Normy PN-EN 1177 mają z jednej strony wskazać projektantom, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy tworzeniu placów zabaw, a z drugiej — zapewnić użytkownikom maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego zlecając wykonanie całych placów lub trampolin ziemnych, powinno wybierać wyłącznie firmy, które są w stanie przedstawić certyfikat zgodny z ową normą.
Typy bezpiecznych nawierzchni pod trampoliny i place zabaw
Według przepisów prawnych każdy obiekt przeznaczony dla dzieci, z którego wysokość swobodnego upadku wynosi więcej niż 600 mm, musi posiadać odpowiednią, bezpieczną nawierzchnię. Zasada ta dotyczy także m.in. huśtawek, zjeżdżalni, karuzeli czy trampolin. Zastosowanie właściwego podłoża może uchronić dziecko przed trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, bądź, w skrajnych przypadkach, nawet utratą życia. Należy jednak podkreślić, że nie oznacza to, iż nawierzchnia całkowicie wyeliminuje ryzyko urazu.
Najczęstszymi typami nawierzchni stosowanej na placach zabaw są:
- materiały gumowe – z reguły stosowane głównie w przypadku trampolin ziemnych, lecz niektórzy pokrywają nimi także całe place zabaw. Guma może przybierać formę różnokolorowych kafelków w kształcie kwadratu, prostokąta, trójkąta lub wielu innych. Pozwala zatem na pełną swobodę w projektowaniu placów zabaw. Należy zwrócić uwagę na to, by nawierzchnia gumowa posiadała certyfikat zgodny z normą PN-EN 1177, który będzie określał, do jakiej wysokości zapewniona jest amortyzacja. Alternatywą dla takiego rozwiązania są kratki gumowe, które w przypadku właściwego montażu złagodzą upadek nawet z 3 metrów, nie przykrywając przy tym w całości trawy;
- materiały sypkie – to między innymi piasek, żwir, kora czy wióry drzewne. Ten typ nawierzchni stosuje się w przypadku urządzeń, które nie wymagają zachowania dużej stabilności. Należy jednak wziąć pod uwagę, by nawierzchnia została ułożona do głębokości 300 mm;
- trawnik – darń powierzchni trawiastej wokół trampolin również spełnia wymogi normy PN-EN 1176-1. Maksymalna wysokość swobodnego upadku w tym przypadku wynosi do 1000 mm, może więc być stosowana jako powierzchnia amortyzująca uderzenie w przestrzeni upadku trampoliny ziemnej.
Dlaczego nawierzchnia wokół trampolin powinna być odpowiednia?
Wielu administratorów placów zabaw zleca stworzenie podłoży wokół urządzeń tylko dlatego, że wymagają tego przepisy. Powstały one jednak nie bez przyczyny. Najważniejszym powodem, dla którego stosuje się odpowiednie nawierzchnie na placach zabaw, jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Niefortunny upadek nawet z niewielkiej wysokości potrafi wywołać urazy w postaci złamań, zadrapań czy skaleczeń. Stosując właściwe podłoże, większości z nich można uniknąć. Pomijając jednak kwestie prawne, taka nawierzchnia ma też inne zastosowania.
Bezpieczne podłoże pozwala na zabawę na zewnątrz, nawet kiedy pada deszcz. Na placu zabaw nie tworzą się wówczas kałuże ani błoto. Co więcej, taka nawierzchnia sprzyja również wizerunkowi miasta, gminy czy osiedla — składa się bowiem z różnokolorowych elementów o fantazyjnych kształtach. Kiedy na placach zabaw będzie znajdowało się takie podłoże, rodzice z pewnością chętniej poślą na nie swoje dzieci, wiedząc, że będą one się bezpiecznie bawić.
Zabezpieczenie powierzchni placów zabaw to nie tylko obowiązek. Warto dobrać odpowiednie materiały i zaprojektować teren wokół urządzeń tak, by pełnił zarówno funkcję ochronną, jak i estetyczną. Najbezpieczniejszą nawierzchnią są materiały gumowe, które ze względu na swoją uniwersalność można zamontować praktycznie na każdym placu zabaw. Stosowane wokół trampolin ziemnych lub innych urządzeń do zabawy, nie tylko zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo, ale też znacznie podniosą walory estetyczne placu. Zawsze należy jednak zwrócić uwagę, by produkty posiadały certyfikat zgodny z normą PN-EN 1177.