Trampolina to nie tylko konstrukcja umożliwiająca odbijanie się, lecz to także wszystkie elementy, które mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowania takiego urządzenia. Jedną z ważniejszych kwestii przy projektowaniu trampolin ziemnych jest uwzględnienie odpowiedniej nawierzchni. Szczególną uwagę na nią powinni zwrócić administratorzy placów zabaw. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie każda nawierzchnia będzie na tyle bezpieczna, by móc umieścić ją na placach zabaw — warto więc przyjrzeć się im bliżej.

Normy określające nawierzchnie placów zabaw — PN-EN 1177

Sposób budowy placów zabaw, w tym także nawierzchni wokół trampolin, regulowany jest przez normę PN-EN 1177. Są to przepisy, które pomagają dobrać odpowiedni typ podłoża, zapewniający właściwą amortyzację w razie upadku. W dokumencie uwzględnia się bezpieczeństwo dzieci oraz wysokość, z jakiej bez większych urazów można skoczyć na nawierzchnię. Normy PN-EN 1177 mają z jednej strony wskazać projektantom, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy tworzeniu placów zabaw, a z drugiej — zapewnić użytkownikom maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego zlecając wykonanie placów lub trampolin ziemnych, powinno wybierać się wyłącznie firmy, które są w stanie przedstawić certyfikat zgodny z tą normą.

Typy bezpiecznych nawierzchni pod trampoliny i place zabaw

Każdy obiekt przeznaczony dla dzieci, z którego wysokość swobodnego upadku wynosi więcej niż 600 mm, musi posiadać odpowiednią, bezpieczną nawierzchnię. Zasada ta dotyczy także m.in. huśtawek, zjeżdżalni, karuzeli czy trampolin. Zastosowanie właściwego podłoża może uchronić dziecko przed trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, bądź utratą życia. Nie oznacza to jednak, że nawierzchnia całkowicie wyeliminuje ryzyko urazu.

Najczęstszymi typami nawierzchni stosowanej na placach zabaw są:

– materiały gumowe – z reguły stosuje się je w przypadku trampolin ziemnych, lecz niektórzy pokrywają nimi także całe place zabaw. Guma może mieć formę różnokolorowych kafelek w kształcie kwadratu, prostokąta, trójkąta lub wielu innych. Pozwala zatem na swobodę w projektowaniu placów zabaw. Należy zwrócić uwagę na to, by nawierzchnia gumowa posiadała certyfikat zgodny z normą PN-EN 1177, który będzie określał, do jakiej wysokości zapewniona jest amortyzacja. Alternatywą są kratki gumowe, które w przypadku właściwego montażu złagodzą upadek nawet z 3 metrów, a do tego nie przykryją w całości trawy.

– materiały sypkie – to między innymi piasek, żwir, kora czy wióry drzewne. Ten typ nawierzchni stosuje się w przypadku urządzeń, które nie wymagają zachowania dużej stabilności. W ich przypadku należy jednak wziąć pod uwagę, by nawierzchnia została ułożona do głębokości 300 mm.

– trawnik – darń powierzchni trawiastej również spełnia wymogi normy PN-EN 1176-1. Maksymalna wysokość swobodnego upadku w tym przypadku wynosi do 1000 mm, może więc być stosowana jako powierzchnia amortyzująca uderzenie w przestrzeni upadku trampoliny ziemnej.

nawierzchnia bezpieczna epdm wokół trampoliny trampolina ziemna na trawniku

Dlaczego nawierzchnia wokół trampolin powinna być odpowiednia?

Wielu administratorów placów zabaw zleca stworzenie podłoży wokół urządzeń tylko dlatego, że wymagają tego przepisy. Powstały one jednak nie bez przyczyny. Najważniejszym powodem, dla którego stosuje się odpowiednie nawierzchnie na placach zabaw, jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Niefortunny upadek nawet z niewielkiej wysokości potrafi wywołać urazy w postaci złamań, zadrapań czy skaleczeń. Stosując właściwe podłoże, większości z nich można uniknąć. Pomijając jednak kwestie prawne, taka nawierzchnia ma też inne zastosowania.

Bezpieczne podłoże pozwala na zabawę nawet kiedy na zewnątrz pada deszcz. Na placu zabaw nie tworzą się wówczas kałuże ani błoto. Co więcej, taka nawierzchnia sprzyja również wizerunkowi miasta, gminy czy osiedla — tworzona jest z różnokolorowych elementów o imponujących kształtach. Kiedy na placach zabaw będzie znajdowało się takie podłoże, rodzice chętniej poślą na nie swoje dzieci, wiedząc, że będą one się bezpiecznie bawić.

Zabezpieczenie powierzchni placów zabaw to nie tylko obowiązek. Warto dobrać odpowiednie materiały i zaprojektować teren wokół urządzeń tak, by pełnił zarówno funkcję ochronną, jak i estetyczną. Najbezpieczniejszą nawierzchnią są materiały gumowe, które ze względu na swoją uniwersalność można zamontować praktycznie na każdym placu zabaw. Stosowane wokół trampolin ziemnych lub innych urządzeń do zabawy, nie tylko zapewnią odpowiednie bezpieczeństwo, ale też znacznie podniosą walory estetyczne placu. Zawsze należy jednak zwrócić uwagę, by produkty posiadały certyfikat zgodny z normą PN-EN 1177.