Trampolina ziemna niesie ze sobą wiele korzyści — udowadnialiśmy to wielokrotnie w naszych poprzednich wpisach. Dzisiaj chcemy się jednak skupić na konkretach. Jakie efekty przynosi korzystanie z trampoliny? Czy jesteśmy w stanie dzięki niej schudnąć? Co jest korzystniejsze — bieganie czy skakanie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie, opierając się o uwagi trenerów personalnych i fizjoterapeutów. W ramach zachęty możemy uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że w tym roku konsekwencje Tłustego Czwartku zdecydowanie zostaną szybko zażegnane ;-).

Trampolina ziemna — ile kalorii pozwala zgubić?

Na myśl o kolejnych, żmudnych ćwiczeniach chce Ci się zostać w łóżku i oglądać TV? Zaczynasz przyzwyczajać się do swojego nowego, kilku- lub kilkudziesięciokilogramowego przyjaciela w dolnej części tułowia? Skończ tę znajomość na dobre! Baw się i ćwicz w tym samym czasie, a oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów wypracujesz także atrakcyjną sylwetkę.

Skakanie na trampolinie ziemnej pozwala spalić nawet do 1000 kalorii w godzinę! Jest to wynik nieporównywalny z innymi ćwiczeniami, w których godzinny trening pozwoli na spalenie wyłącznie kilkuset kalorii, kosztem wylewania siódmych potów. Na trampolinie ziemnej możemy doskonale bawić się z dziećmi czy dostarczać rozrywkę samemu sobie, a przy okazji pozbyć się nadmiaru tłuszczyku.

1000 kalorii w 60 minut to górna granica zakładająca skakanie w dość szybkim tempie, na przykład uprawiając jumping fitness. Ale spokojnie. W przypadku luźniejszych treningów wykonanie zaledwie 6000 skoków w godzinę (10 skoków w 6 sekund) pozwala spalić ok. 800 kalorii. Takie tempo często nieświadomie narzucają sobie dzieci podczas zabawy — nie jest to więc takie trudne, prawda?

Co bardziej się opłaca — skakanie na trampolinie czy bieganie?

Bieganie wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych — ciągła zmiana twardości podłoża czy kąta jego nachylenia może frustrować niejedną osobę. Oczywiście możemy korzystać z bieżni, choć wielu z pewnością powie, że bolą ich nogi czy że po prostu nie jest to ćwiczenie dla nich. Fakt, bieganie może być kontuzjogenne, jeśli nie stosujemy odpowiedniej techniki, a ponadto szybko zniechęca.

mierzenie się w pasie skakanie na trampolinie ziemnej

Skakanie na trampolinie jest znacznie przyjemniejsze, mniej wymagające oraz, co ciekawe, korzystniejsze pod względem spalanych kalorii. Różnica potrafi być naprawdę zauważalna. Jak już wspominaliśmy, skacząc, jesteśmy w stanie spalić ok. 800-1000 kalorii w godzinę. A jak to wygląda w przypadku biegania?

W trakcie 60-minutowego biegu spalamy ok. 600-900 kalorii, z czego górna granica zakłada bieg w tempie 4:00/km, co dla wielu jest dość sporym wyzwaniem. Nie sugerujemy, że bieganie jest złe — najlepiej ćwiczyć i to, i to ;-).

Ciekawostka — ile trzeba skakać, aby spalić kalorie z…

A wiadomo, że jeśli to wszystko połączymy z codziennymi czynnościami, takimi jak chodzenie do pracy, sprzątanie czy chociażby prasowanie, kalorie z tych produktów spalimy znacznie szybciej.

Gotowy/a na wielką zmianę? Trampoliny ziemne czekają na Ciebie, by pomóc Ci w walce z nieproszonym gościem, który zakorzenił się w Twoim brzuchu ;-). Od teraz pączki, wigilijny karp czy wszelkiego typu przekąski nie zniszczą Twojej pięknej sylwetki — oczywiście, o ile będziesz ćwiczyć. Dowiedz się więcej o trampolinach ziemnych z naszych poprzednich wpisów.