Efekty ćwiczeń na trampolinie ziemnej
Trampolina ziemna niesie ze sobą wiele korzyści — udowadnialiśmy to wielokrotnie w naszych poprzednich wpisach. Dzisiaj chcemy się jednak skupić na konkretach. Jakie efekty przynosi korzystanie z trampoliny? Czy jesteśmy w stanie dzięki niej schudnąć? Co jest korzystniejsze — bieganie czy skakanie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie, opierając się o uwagi trenerów personalnych i fizjoterapeutów. W ramach zachęty możemy uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, że w tym roku konsekwencje Tłustego Czwartku zdecydowanie zostaną szybko zażegnane ;-).
Trampolina ziemna — ile kalorii pozwala zgubić?
Na myśl o kolejnych, żmudnych ćwiczeniach chce Ci się zostać w łóżku i oglądać TV? Zaczynasz przyzwyczajać się do swojego nowego, kilku- lub kilkudziesięciokilogramowego przyjaciela w dolnej części tułowia? Skończ tę znajomość na dobre! Baw się i ćwicz w tym samym czasie, a oprócz zrzucenia zbędnych kilogramów wypracujesz także atrakcyjną sylwetkę.
Skakanie na trampolinie ziemnej pozwala spalić nawet do 1000 kalorii w godzinę! Jest to wynik nieporównywalny z innymi ćwiczeniami, w których godzinny trening pozwoli na spalenie wyłącznie kilkuset kalorii, kosztem wylewania siódmych potów. Na trampolinie ziemnej możemy doskonale bawić się z dziećmi czy dostarczać rozrywkę samemu sobie, a przy okazji pozbyć się nadmiaru tłuszczyku.
1000 kalorii w 60 minut to górna granica zakładająca skakanie w dość szybkim tempie, na przykład uprawiając jumping fitness. Ale spokojnie. W przypadku luźniejszych treningów wykonanie zaledwie 6000 skoków w godzinę (10 skoków w 6 sekund) pozwala spalić ok. 800 kalorii. Takie tempo często nieświadomie narzucają sobie dzieci podczas zabawy — nie jest to więc takie trudne, prawda?
Co bardziej się opłaca — skakanie na trampolinie czy bieganie?
Bieganie wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych — ciągła zmiana twardości podłoża czy kąta jego nachylenia może frustrować niejedną osobę. Oczywiście możemy korzystać z bieżni, choć wielu z pewnością powie, że bolą ich nogi czy że po prostu nie jest to ćwiczenie dla nich. Fakt, bieganie może być kontuzjogenne, jeśli nie stosujemy odpowiedniej techniki, a ponadto szybko zniechęca.
Skakanie na trampolinie jest znacznie przyjemniejsze, mniej wymagające oraz, co ciekawe, korzystniejsze pod względem spalanych kalorii. Różnica potrafi być naprawdę zauważalna. Jak już wspominaliśmy, skacząc, jesteśmy w stanie spalić ok. 800-1000 kalorii w godzinę. A jak to wygląda w przypadku biegania?
W trakcie 60-minutowego biegu spalamy ok. 600-900 kalorii, z czego górna granica zakłada bieg w tempie 4:00/km, co dla wielu jest dość sporym wyzwaniem. Nie sugerujemy, że bieganie jest złe — najlepiej ćwiczyć i to, i to ;-).
Ciekawostka — ile trzeba skakać, aby spalić kalorie z…
- …pączka? Pączek ma ok. 200-400 kcal w zależności od nadzienia i polewy. Żeby je spalić, trzeba skakać na trampolinie przez ok. 15-30 minut;
- …kebaba? Średnio kebab waży mniej więcej 450 g i ma ok. 900 kcal. Żeby je spalić, trzeba skakać na trampolinie przez ok. 60 minut;
- …paczki chipsów? Zakładamy, że paczka chipsów ma 100 g i tym samym ok. 550 kcal. Żeby je spalić, trzeba skakać na trampolinie przez ok. 30-40 minut;
- …tabliczki czekolady? Czekolada mleczna 100 g ma ok. 530-580 kcal. Żeby je spalić, trzeba skakać na trampolinie przez ok. 30-40 minut;
- …popcornu? Szklanka popcornu waży 8 g i ma ok. 30 kcal. Żeby je spalić, trzeba skakać na trampolinie przez niecałą minutę.
A wiadomo, że jeśli to wszystko połączymy z codziennymi czynnościami, takimi jak chodzenie do pracy, sprzątanie czy chociażby prasowanie, kalorie z tych produktów spalimy znacznie szybciej.
Gotowy/a na wielką zmianę? Trampoliny ziemne czekają na Ciebie, by pomóc Ci w walce z nieproszonym gościem, który zakorzenił się w Twoim brzuchu ;-). Od teraz pączki, wigilijny karp czy wszelkiego typu przekąski nie zniszczą Twojej pięknej sylwetki — oczywiście, o ile będziesz ćwiczyć. Dowiedz się więcej o trampolinach ziemnych z naszych poprzednich wpisów.