Jumpo

Jeśli mają Państwo pytania, potrzebują pomocy, lub chcą podzielić się z nami Waszymi uwagami, prosimy o kontakt. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

JUMPO Trampoliny Ziemne

ul. J. Mireckiego 13A/7M
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: +48 799269994
e-mail: biuro@jumpo.pl

jumpo trampolina ziemna zimą

Jak zadbać o trampolinę ziemną przed i po sezonie?

Trampoliny ziemne mają to do siebie, że mogą być użytkowane przez cały rok. To zaleta, która wielu przekonała do wyboru tego typu urządzenia zamiast klasycznej, ogrodowej trampoliny. W końcu kogo nie frustrowało jej ciągłe składanie i montowanie w zależności od warunków pogodowych? Nie oznacza to jednak, że trampoliny ziemne nie wymagają regularnej konserwacji czy w szczególności czyszczenia. Zapytani o to, w jaki sposób sprawdzić trampolinę po zimie, postanowiliśmy stworzyć osobny wpis, w którym wyjaśniamy, jak zadbać o urządzenie przed i po jego sezonie użytkowania.

Pierwszy montaż trampoliny

Kontrolę trampoliny sugerujemy przeprowadzić już przy jej rozpakowaniu i przygotowaniu do montażu. O szczegółach związanych z prawidłowym zamontowaniem trampolin ziemnych dowiesz się z naszego poprzedniego wpisu: „Montaż trampolin domowych — ziemnych”. Nie sugerujemy, że zakupione urządzenie na pewno będzie wadliwe, ale zdarza się, że niektóre elementy mogły zostać uszkodzone na przykład podczas transportu. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na gumę, czy się nie odkleiła ani w jakiś sposób zdarła. Mata do skakania jest wykonana z twardego, odpornego na przetarcia tworzywa sztucznego, więc ryzyko jej uszkodzenia jest znikome, lecz ze względów bezpieczeństwa warto ją obejrzeć.

Sprawdzanie stanu trampoliny PRZED sezonem

W okresie zimowym trampoliny są znacznie rzadziej użytkowane, choć nie oznacza to, że wcale. Konserwator powinien zatem regularnie sprawdzać, czy na trampolinie nie pojawił się lód bądź nie zalega na niej śnieg. Dbanie o urządzenie przez cały rok zmniejszy ryzyko jego uszkodzenia przed zbliżającym się sezonem. O co jednak powinniśmy zadbać, gdy nadchodzi wiosna?

Zalecamy przede wszystkim:

  • oczyścić całą powierzchnię do skakania oraz miejsce, gdzie znajdują się sprężyny, ze wszystkich nagromadzonych śmieci i liści,
  • sprawdzić, czy guma w żadnym miejscu się nie odkleiła, jeśli tak — podkleić ją miejscowo,
  • skontrolować ogólny stan zużycia trampoliny, głównie maty do skakania, maty amortyzującej i elementów zabezpieczających,
  • sprawdzić, czy do sprężyn i linek nie wdarła się korozja, jeśli tak — skontaktować się z producentem, żeby dowiedzieć się, jak to naprawić oraz, czy stwarza to zagrożenie podczas dalszego użytkowania,
  • wyrównać i zabezpieczyć teren wokół trampolin według obowiązujących norm bezpieczeństwa.
trampolina ziemna jesienią trampolina ziemna zimą

Kontrola stanu trampoliny PO sezonie

Zbliżająca się zima uznawana jest za koniec sezonu na trampoliny. Podkreślamy jednak, że są to urządzenia całoroczne, więc raczej ich nie demontujemy, ale zgodnie z instrukcją produktu należy regularnie kontrolować ich stan. W trakcie sezonu, czyli w okresie wiosny, lata czy jesieni, intensywne korzystanie z trampolin ziemnych mogło spowodować ich uszkodzenie — szczególnie jeśli były użytkowane niezgodnie z ich przeznaczeniem, a na to zawsze trzeba zwracać uwagę, przede wszystkim w przypadku trampolin montowanych na placach zabaw lub innych miejscach publicznych.

Sprawdzić należy przede wszystkim:

  • czy mata do skakania nie jest wytarta,
  • czy żadne z elementów trampoliny nie zostały przecięte,
  • czy guma nie odkleja się od stelaża trampoliny,
  • czy nic nie blokuje sprężyn urządzenia,
  • czy teren wokół trampoliny nie zmienił się na tyle, by powodować zagrożenie dla użytkowników (zmiana gruntu, wykopy, nowopowstałe urządzenia/konstrukcje).

Uwaga! Każdy konserwator trampolin ziemnych, także rodzic kontrolujący urządzenie zamontowane we własnym ogrodzie, powinien postępować zgodnie z instrukcją i sprawdzać, czy ewentualne, zaobserwowane zmiany podłoża nie wykluczają trampoliny ze spełnianych przez nią obowiązkowych norm bezpieczeństwa.

W każdym przypadku — zarówno przed sezonem, w trakcie jego trwania, jak i po — ważne jest okresowe kontrolowanie stanu technicznego trampolin. Jeśli o tym zapomnimy, naszym najbliższym może stać się krzywda, a ponadto będziemy zmuszeni wydać kolejne pieniądze na zakup drugiego urządzenia. Dużo wskazówek dotyczących użytkowania już zamontowanych trampolin znajdziesz w instrukcji dołączanej do produktu. Jeżeli wciąż masz wątpliwości związane z czyszczeniem lub konserwacją trampolin, koniecznie do nas napisz!

You don't have permission to register