Jumpo

Jeśli mają Państwo pytania, potrzebują pomocy, lub chcą podzielić się z nami Waszymi uwagami, prosimy o kontakt. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

JUMPO Trampoliny Ziemne

ul. J. Mireckiego 13A/7M
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: +48 799269994
e-mail: biuro@jumpo.pl

Trampoliny Ziemne Gołdap

Fakty i mity o parkach trampolin w Polsce

Parki trampolin są jedną z najczęściej wybieranych atrakcji do wypełnienia czasu wolnego po pracy, szkole czy w trakcie urlopu. Dostarczają mnóstwo rozrywki, a do tego pozwalają rozładować stres i nadmiar energii. Te niewielkie urządzenia mają ogromny wpływ na rozwój mięśni, a ich popularność sprawiła, że automatycznie na temat trampolin pojawiło się kilka ciekawostek — w tym też faktów oraz mitów.

Park trampolin jest bezpieczny dla dzieci — FAKT

Korzystanie z parków trampolin wymaga zaznajomienia się z obowiązującym regulaminem. Zasady, które narzucają zarówno producenci urządzeń, jak i ich zarządcy, nie powstały bez powodu. Informują one o przeciwwskazaniach do skakania oraz zaleceniach związanych ze sposobem zabawy. Jeśli zastosujemy się do nakazów, jesteśmy w stanie wręcz całkowicie wyeliminować czynnik zagrażający zdrowiu czy życiu użytkownika.

Polskie parki trampolin są na tyle dobrze zaprojektowane, że ryzyko zranienia się jest znikome. To głównie dlatego, że każde urządzenie musi spełniać normy bezpieczeństwa — wyłącznie certyfikowane trampoliny są dopuszczane do użytku. Zgodnie z prawem, są one na bieżąco kontrolowane i konserwowane. W przepisach jasno określone są wymagania zarówno dotyczące samego urządzenia, jak i terenu wokół niego, a przez to niebezpieczeństwo jest minimalizowane niemal do zera.

Parki trampolin buduje się wyłącznie wewnątrz budynków — MIT

Kiedy mówi się o trampolinach, zazwyczaj ma się przed oczami dwa obrazy — jeden to trampolina ogrodowa, czyli zwyczajne urządzenie wolnostojące. Drugi to cały park zamknięty w gigantycznym budynku, z mnóstwem trampolin wewnątrz. Od jakiegoś czasu na szczęście zmienia się takie postrzeganie tych parków. Zasługą tego są cieszące się popularnością parki zewnętrzne.

Coraz częściej zarządcy miast, gmin i osiedli decydują się na zaprojektowanie parków trampolin w okolicy szkół oraz na terenach zielonych. Przykładem są realizacje w Gdyni i Gołdapi — to połączenie kilku mniejszych trampolin wkopywanych w ziemię, które razem tworzą ciekawe pole do zabawy. Zarówno z pojedynczych elementów, jak i całych zestawów urządzeń można zaaranżować park trampolin dla dzieci, młodzieży, a nawet dla dorosłych. Na zdjęciach wspomnianej realizacji widać, że zewnętrzne trampoliny nie muszą być nudne — mają rozmaite kształty, kolory i są różnych rozmiarów.

park trampolin w Gołdapi trampoliny w Gdyni

W Polsce jest duża ilość parków trampolin — FAKT

Niektórzy porównują parki trampolin raczej do atrakcji sezonowych — jeśli kiedykolwiek chodzili oni do takich parków, to zazwyczaj nie zdarzyło się to częściej niż raz na kilka miesięcy. Dlaczego tak rzadko? Dużo osób tłumaczy to sobie na dwa sposoby — jednym z nich jest cena, drugim odległość. Do tematu kosztów jeszcze wrócimy, natomiast jeżeli chodzi o kilometry… Często nie musimy wychodzić nawet poza swoje osiedle.

W porównaniu z aquaparkami, których jest znacznie mniej w Polsce, parki trampolin są niemal na każdym kroku. Praktycznie w większości miast znajduje się przynajmniej jeden obiekt zamknięty z trampolinami. Jakby tego było mało, istnieją też parki zewnętrzne — można tu nie tylko wrócić do wspomnianych realizacji w Gdyni czy Gołdapi, ale też napomknąć o Międzyzdrojach. Umieszczone tam place potrafią mieć nawet 500 m² powierzchni, więc miejsca do zabawy na pewno nie zabraknie.

Ceny wstępu do parków trampolin są w Polsce wysokie — MIT

Żeby móc mówić o wysokości cen biletów wstępu, warto byłoby najpierw przedstawić przykładowy cennik. Średnio za godzinę zabawy na terenie zamkniętych parków trampolin zapłaci się około 30 złotych. Im dłużej, tym cena jest bardziej opłacalna, choć godzina jest w zupełności wystarczająca, by się wybawić. Nie jest więc to wydatek uniemożliwiający uczęszczanie do parków chociaż raz w miesiącu.

Jeśli jednak cena jest odrobinę zbyt wysoka, jest rozwiązanie alternatywne — darmowe. Ponownie jako przykład można wymienić parki zewnętrzne. W większości przypadków pozostają one otwarte całodobowo i są całkowicie bezpłatne. Połączone z placami zabaw stają się doskonałym wyborem na ciekawe i aktywne spędzenie czasu wspólnie z dziećmi.

W zestawieniu faktów i mitów widać, że nie warto oceniać książki po okładce. Zazwyczaj na temat trampolin wypowiadają się osoby, które nigdy nie miały z nimi do czynienia — nie wiedzą, co sprawia, że są bezpieczne i często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, czym są parki trampolin zewnętrzne. A te potrafią być naprawdę ciekawe i godne uwagi. Warto przyjrzeć się ich przykładom w naszych wcześniejszych wpisach.

You don't have permission to register