Jumpo

Jeśli mają Państwo pytania, potrzebują pomocy, lub chcą podzielić się z nami Waszymi uwagami, prosimy o kontakt. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

JUMPO Trampoliny Ziemne

ul. J. Mireckiego 13A/7M
05-300 Mińsk Mazowiecki

tel.: +48 799269994
e-mail: biuro@jumpo.pl

Trampolina ziemna niebieska okrągła

Czym cechuje się bezpieczna trampolina?

Temat bezpieczeństwa użytkowników trampolin poruszaliśmy już wielokrotnie w naszych wpisach. Wciąż jednak dochodzi do wielu wypadków zarówno z udziałem dzieci, jak i osób dorosłych. Nie zawsze przyczyn należy szukać w sposobie użytkowania trampolin — niekiedy warto przyjrzeć się również formie wykonania urządzeń, która wbrew pozorom, nie zawsze jest taka sama. Dzisiaj przedstawimy aż 5 cech bezpiecznej trampoliny. Sprawdź, czy Twoja posiada choć część z nich.

Odpowiedni kształt trampoliny — okrągły

Okrągła konstrukcja trampoliny sprawia, że w momencie skakania na niej użytkownik zbliża się do środka maty, a tym samym pozostaje dalej od jej krawędzi. W przypadku kwadratowych trampolin istnieje wyższe ryzyko wyskoczenia poza matę, co może zakończyć się kontuzją. Problem ten nie dotyczy trampolin wkopywanych w ziemię, gdyż wówczas użytkownik jest na równi z podłożem.

Siatka wewnętrzna z trwałego materiału

W trampolinie możemy spotkać się z siatką zewnętrzną i wewnętrzną. My jednak sugerujemy wybierać urządzenia, które posiadają tę drugą. Zabezpieczająca siatka wewnętrzna umieszczona jest przed sprężynami, a więc nie ma szans, by użytkownik na nie wskoczył, co mogłoby doprowadzić do kontuzji lub przy częstszym skakaniu — do uszkodzenia sprężyny. Siatka powinna być wykonana z trwałego materiału, aby nie zerwała się w momencie skoczenia na nią. Polecamy jeden z najtrwalszych na rynku materiałów — żyłkę polietylenową. Trampoliny ziemne nie potrzebują żadnych siatek, przez co ich wybór jest łatwiejszy.
Maksymalna liczba punktów podparcia

Im trampolina ma więcej punktów styku z gruntem, tym jest bezpieczniejsza. Zalecamy wybierać urządzenia, które posiadają „podwójne nogi”, czyli słupki pionowe połączone klamrą z główną nogą. Podparcie powinno być też lekko zaokrąglone, co finalnie daje lepszą stabilizację. Duże trampoliny muszą posiadać więcej punktów podparcia — dla trampolin większych niż 365 cm sugerujemy 6 par nóg, mniejsze powinny posiadać co najmniej 4. Jeśli natomiast chodzi o trampoliny ziemne, to z racji tego, że są wkopywane w ziemię, ich punkt podparcia zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.

sprężyny trampoliny ziemnej siatka-trampoliny-ziemnej

Osłona na sprężyny trampoliny

Sprężyny wystawione na bezpośredni kontakt z czynnikami atmosferycznymi mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu poprzez korozję — są one bowiem narażone zarówno na długotrwałe nasłonecznienie, jak i deszcz. Co więcej, brak odpowiednich osłon może być niebezpieczny dla użytkowników, gdyż będą oni dotykali bezpośrednio sprężyny, a to może spowodować uraz. W trampolinach ziemnych sprężyny są odpowiednio zabudowane, dlatego użytkownik nie ma z nimi styczności.

Aktualne testy i certyfikaty

Podstawą jest, aby trampoliny spełniały normy PN-EN 1176-1. To w nich opisane są wszystkie parametry, które powinno spełniać urządzenie, a także otoczenie wokół niego. Mowa tu m.in. o braku wystających metalowych elementów, obudowie pokrytej gumą EPDM czy wielkości powierzchni do skakania. Nie zalecamy kupowania urządzeń, które nie spełniają norm PN-EN 1176-1. Przed zakupem trampolin warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi wieku i wagi użytkowników czy bezpiecznej nawierzchni wokół trampolin, które szczegółowo opisaliśmy w poprzednich wpisach.

Czy Twoja trampolina posiada cechy świadczące o jej bezpieczeństwie? Jeśli nie, sugerujemy zamianę jej na model, który zmniejszy ryzyko powstania jakichkolwiek urazów. Jeżeli dysponujesz przestrzenią wokół domu, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w trampoliny wkopywane w ziemię. Ze względu na ich specyficzną budowę będą znacznie bezpieczniejsze dla dzieci, młodzieży, a nawet osób dorosłych niż trampoliny klasyczne. Niemniej jednak wciąż należy zwrócić uwagę na cechy, które wymieniliśmy, a w szczególności na to, czy trampolina posiada certyfikaty bezpieczeństwa — i czy przede wszystkim spełnia normę PN-EN 1176-1.

Na dziś to wszystko, ale jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek ze świata trampolin, a tym samym sprawić, że zabawa będzie ciekawsza i bezpieczniejsza, koniecznie obserwuj naszego bloga!

You don't have permission to register