O trampolinach słyszał już praktycznie każdy. To sposób na doskonałą, wielogodzinną zabawę, bez większych ograniczeń wiekowych. Na ich zakup decydują się w dużej mierze rodzice, choć co ciekawe, niektóre rozwiązania bardzo chętnie wspierane są również przez właścicieli siłowni, parków zabaw czy nawet radnych miast. Duży wybór różnego rodzaju trampolin sprawił, że nie każdy wie, co najlepiej wybrać. W tym wpisie podpowiadamy, jakie są zalety poszczególnych typów trampolin.
Podział trampolin ze względu na ich przeznaczenie
Większość osób wie, w jaki sposób powinno się korzystać z trampolin. W teorii to nic skomplikowanego — wchodzi się na matę i po prostu skacze. W praktyce jednak nie bez powodu powstało kilka rodzajów tego typu urządzeń. Umożliwiają one nie tylko zabawę, ale też wspierają zawodowców w dążeniu do sukcesów sportowych. Trampoliny można podzielić ze względu na miejsce, gdzie zostaną zamontowane, a tym samym ze względu na ich przeznaczenie:
– trampolina ogrodowa (przydomowa) – to najbardziej charakterystyczny typ urządzenia. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się ją w ogrodzie. Przeznaczona jest ona przede wszystkim do zabawy na świeżym powietrzu na prywatnym terenie, choć nie tylko. W zależności od jej budowy może być przystosowana zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest doskonałym wyborem, aby uatrakcyjnić czas wolny, a przy tym zadbać o dobrą kondycję. Umieszcza się ją na ziemi na odpowiednim stelażu.
– trampolina ziemna – jedno z bardziej fascynujących rozwiązań ze względu na swoją uniwersalność. To trampolina, którą wkopuje się w ziemię. Choć w większości przypadków jest ona znacznie mniejsza niż pozostałe trampoliny, to jednak daje możliwość łączenia jej z innym. Trampoliny te z uwagi na sposób montażu (przytwierdzenie do ziemi) znacznie poprawiają bezpieczeństwo osób korzystających z urządzenia. Niezwykłą zaletą jest swoboda w tworzeniu zestawów trampolin. Doskonale sprawdzają się zarówno w mniejszych parkach zabaw, jak i na dużych powierzchniach.
– trampolina fitness – jest to chętnie wybierana trampolina przez właścicieli siłowni i klubów fitness. Przeznaczona jest przede wszystkim do treningów. Nie można na niej zbyt wysoko skakać i jest niewielkich rozmiarów, ale pozwala świetnie zaplanować trening kondycji i różnych partii mięśni. Budowa trampoliny ułatwia wykonywanie ćwiczeń, a te oprócz poprawy sprawności fizycznej, znacznie wpływają też na spalanie tkanki tłuszczowej. Taka trampolina może być umieszczona wewnątrz budynków, m.in. na sali gimnastycznej.
Trampoliny można podzielić też na te publiczne, prywatne, a także te dla dzieci i dorosłych. O swobodzie dostępu decyduje osoba kupująca, ale mimo to na przykład te ziemne lepiej sprawdzą się jako publiczne, z kolei ogrodowe, jako prywatne. Natomiast jeśli chodzi o to, dla kogo będzie taka trampolina, to wpływ na to ma m.in. budowa urządzenia.
Podział trampolin ze względu na ich budowę
Standardowa trampolina składa się z kilku elementów: stelaża, maty do skakania, sprężyn, siatki zabezpieczającej i połączeń zapewniających stabilność. Nie każde urządzenie ma wszystkie z wymienionych elementów, przez to zmieniają się ich cechy oraz możliwości zastosowań. Wyróżnić można między innymi:
– trampoliny z siatką zabezpieczającą zewnętrzną – zazwyczaj są to trampoliny ogrodowe, które posiadają siatkę zamontowaną od zewnątrz, wzdłuż krawędzi urządzenia, chroniące przed wypadnięciem. Takie trampoliny przeznaczone są głównie dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, dlatego że istnieje ryzyko uderzenia się w element konstrukcji.
– trampoliny z siatką zabezpieczającą wewnętrzną – w ich przypadku siatka znajduje się wewnątrz trampoliny, dlatego użytkownik nie ma kontaktu ze sprężynami ani stelażem. Przestrzeń do zabawy jest automatycznie mniejsza, ale będzie to dobry wybór dla małych dzieci, zwyczajnie pod względem bezpieczeństwa.
– trampoliny bez siatki zabezpieczającej – mogą to być na przykład trampoliny ziemne. To komfortowe rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim zabawę można rozpocząć tak naprawdę z biegu. Nie ma potrzeby wchodzenia na drabinki, nie jest się w żaden sposób ograniczanym i w dowolnym momencie można z takiej trampoliny zeskoczyć. Trampoliny ziemne nie potrzebują siatki zabezpieczającej, dlatego że wypadnięcie z maty do skakania nie spowoduje upadku z dużej wysokości.
Kilka słów podsumowania… Rodzajów trampolin jest naprawdę wiele. Można znaleźć takie, które przeznaczone będą dla sportowców (z reguły są mniejsze, żeby odbijać się wyżej), dla dzieci (z dużą matą do skakania) czy też takie, które urozmaicą publiczne miejsca rekreacji (np. trampoliny ziemne). Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na to, by posiadało ono certyfikaty bezpieczeństwa.