Rodzaje trampolin ziemnych — część 2: zestawy specjalne
Jeśli przeczytałeś poprzednią część naszego wpisu, to prawdopodobnie wiesz już, czym są trampoliny ziemne, jakie są ich podstawowe kształty oraz jak bezpiecznie z nich korzystać. W tym wpisie przyjrzymy się szerzej ofercie specjalnej — nietypowym kształtom trampolin, ich możliwościom oraz zaletom. Podpowiemy, gdzie i dlaczego najkorzystniej będzie umieścić trampoliny ziemne, aby dostarczyły maksimum zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Spis treści
Kształty trampolin specjalnych: trójkąt, trapez, sześcian
Trampolina ma to do siebie, że nie ważne, jakiego będzie kształtu — to wciąż jest to trampolina. Oznacza to, że będzie bawić i rozwijać bez ograniczeń wiekowych. Aby jednak podnieść atrakcyjność placów z tymi urządzeniami, a tym samym mieć szersze możliwości względem tworzenia oryginalnych projektów, warto zastanowić się nad zakupem trampolin specjalnych. Mogą one mieć kształt trójkąta, trapezu lub sześcianu. Wykorzystując wyłącznie takie trampoliny, możesz stworzyć własne, ciekawe zestawy — ułożyć skocznie we wzór łódki, zwierzątka lub dowolny inny, który tylko przypadnie Ci do gustu. Jeśli nie masz pomysłu, możesz skorzystać z gotowych zestawów lub zainspirować się kształtami.
Gdzie można zamontować trampoliny ziemne?
Skocznie ziemne z uwagi na duży wybór kształtów i rozmiarów sprawdzą się praktycznie wszędzie. Są jednak takie miejsca, gdzie szczególnie poleca się umieścić trampoliny. W tym m.in.:
- place zabaw – nie trzeba wiele argumentów, aby przekonać, że jest to doskonały wybór. Trampoliny ziemne pozostawiają w tyle inne atrakcje, jak karuzele czy zjeżdżalnie. Dzieci znacznie chętniej odwiedzają takie place i milej spędzają na nich czas. W oczach mieszkańców zyskuje także zarządca.
- parki i miejsca rekreacji – na placach zabaw z reguły znajduje się mnóstwo dzieci, dlatego nie każdy może skorzystać z trampolin. Warto rozmieścić je także po parkach i przydrożnych miejscach wypoczynku. W trakcie spaceru można się dzięki temu zrelaksować, poprawić sobie humor lub zająć czymś dzieci.
- własny ogród – nie ma bardziej odpowiedniego miejsca na trampoliny niż przydomowy ogród czy własna działka. Gwarancją jest, że każdą wolną chwilę będzie spędzało się na skoczni. To świetna metoda na pozbycie się nudy (szczególnie u dzieci), ale też wyrobienie dobrej kondycji.
- ośrodki sportowe – wbrew pozorom skakanie na trampolinie nie jest wcale takie łatwe, lekkie i przyjemne. Wiedzą o tym doskonale sportowcy i osoby uprawiające fitness. Właśnie dlatego trampoliny wykorzystuje się na zewnętrznych siłowniach oraz obiektach treningowych. Ćwiczenia spalają dużo kalorii i poprawiają sprawność fizyczną.
Bez względu na miejsce montażu trampoliny producent zawsze zaleca, by trzymać się jego wskazówek. Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z trampolin poruszyliśmy we wpisie: „Rodzaje trampolin ziemnych — część 2: podstawowe typy”. Prosimy się do nich stosować, a także słuchać zaleceń pracowników ośrodków.
Zalety i przeciwwskazania do korzystania z ziemnych trampolin
Jeśli masz wątpliwości, czy trampolina ziemna to dobra inwestycja, koniecznie powinieneś zapoznać się z tymi kilkoma korzyściami. Skocznie powinny znaleźć się w parkach, na placach zabaw i w ogrodach m.in. dlatego że:
- wpływają na poprawę kondycji i wydajności organizmu,
- pozwalają szybko pozbyć się zbędnej wagi (15 min skakania spala nawet 250 kcal), ujędrniają ciało, modelują sylwetkę oraz wzmacniają mięśnie,
- usprawniają krążenie w organizmie i poprawiają pracę mózgu,
- przez wydzielanie w czasie skoków endorfin pozytywnie wpływają na samopoczucie,
- redukują stres i pozwalają pozbyć się negatywnych emocji.
Co więcej, pojedyncze elementy są niedrogie i umożliwiają stworzenie oryginalnych, efektownych zestawów. Nie każdy może jednak korzystać z trampolin. W ramach bezpieczeństwa zrezygnować ze skakania powinny osoby:
- z urazami kości, mięśni i stawów (np. złamania, skręcenia, zwichnięcia),
- mające osłabioną lub zaburzoną równowagę,
- będące w ciąży i w okresie poporodowym (do 6 miesięcy),
- odczuwający ból w trakcie skakania (np. kręgosłupa),
- po przebyciu zabiegów chirurgicznych,
- mające niestabilność połączeń stawowych.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy przed korzystaniem z trampolin, powinieneś skonsultować to ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Mimo kilku przeciwwskazań skocznie wciąż są świetnym wyborem.
Nie zwlekaj. Zamów specjalne zestawy trampolin ziemnych, które same lub w połączeniu z podstawowymi typami skoczni wzbogacą każdą przestrzeń do rozrywki i rekreacji. Jeżeli nie wiesz, czy w danym miejscu trampolina będzie odpowiednia — skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci i dobierzemy taki zestaw trampolin, który maksymalnie zagospodaruje miejsce i będzie po prostu atrakcyjny.