Wielu zarządców miast skupia się na rozwoju technologicznym — modernizacji budynków i unowocześnianiu funkcjonujących w nim systemów. Mało kiedy myśli się o komforcie mieszkańców czy zastosowaniu praktycznych, a zarazem estetycznych elementów oraz stref rekreacji. Obok parków i placów zabaw mowa tu między innymi o hamakach. To nie żart — hamaki nie od dziś są królami przestrzeni miejskiej zarówno według młodszych, jak i starszych mieszkańców.
Czym charakteryzują się hamaki miejskie?
Wszyscy znają główny powód, dla którego montuje się hamaki — służą one do wypoczynku nieco nad powierzchnią ziemi i zazwyczaj można się na nich kołysać w promieniach słońca. Hamaki miejskie, choć niewiele różnią się od tych montowanych w przydomowych ogródkach czy na działkach letniskowych, są jednak nieco inne. Różnicę zauważyć można w sposobie ich montażu: standardowe hamaki z reguły przywiązuje się do grubych drzew. W przestrzeni miejskiej jest natomiast niewskazane przywiązywanie ich do czegokolwiek. Stąd też pomysł na ich charakterystyczną budowę.
Hamak miejski stworzony może zostać z plastikowych lamelek, które połączone są ze sobą stalowymi linami bądź łańcuchami. Dzięki temu są solidne i odpowiednie nawet dla osób o większych gabarytach. Istotą jest tu jednak miejsce przymocowania takiego hamaku. W przypadku urządzeń miejskich znacznie częściej stawia się na stalowe słupki, które przytwierdza się do podłoża. Nie są one wysokie, lecz pozwalają zachować specyfikę hamaku — czyli wypoczynek „w powietrzu”. Konstrukcja hamaka miejskiego z racji wykorzystanych materiałów (stali nierdzewnej i lin zbrojonych) chroni urządzenie przed negatywnym wpływem warunków pogodowych: deszczu, wiatru czy mrozu.
Gdzie można ustawić miejskie hamaki?
Miejskie hamaki — jak sama nazwa wskazuje — umieszcza się głównie w przestrzeni miejskiej, czyli centrach miast, przedmieściach oraz wyznaczonych w nich miejscach rekreacji. Mowa tu między innymi o parkach i placach zabaw. Mimo że urządzenia montuje się przede wszystkim tam, gdzie panuje spokój, to można znaleźć też instalacje blisko ścieżek rowerowych i nieopodal dróg asfaltowych. Osoby, które planują zakup i montaż hamaka, powinny wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
– poziom hałasu – osobom, planującym wypocząć na hamaku, zależy raczej na cichym i spokojnym miejscu, gdzie można się zrelaksować. Mając to na uwadze, warto wybierać mimo wszystko miejsca oddalone od całego zgiełku,
– poziom nasłonecznienia – mimo że z hamaków można korzystać tak naprawdę przez cały rok, to jednak największą popularnością cieszą się one latem. W tym okresie wysokie nasłonecznienie może nie sprzyjać wypoczynkowi, a z kolei delikatnie zacienione miejsce zachęci do korzystania z hamaka,
– bezpieczeństwo – należy mieć na uwadze, że z hamaków korzystają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Okolica powinna być zatem dla nich bezpieczna, a podłoże miękkie, które zamortyzuje upadek (np. piasek, trawa).
Dlaczego powinno się inwestować w hamaki miejskie?
Powodów, dla których powinno wybierać się hamaki miejskie, jest wiele. Można spojrzeć na nie z perspektywy rady miasta, jak i mieszkańców. W pierwszym przypadku z pewnością taka atrakcja korzystnie wpłynie na opinię o burmistrzu. W drugim mieszkańcy otrzymają komfort, jakiego dotychczas nie mieli — ich zadowolenie z życia w danym mieście z pewnością się poprawi. Hamaki wpłyną też na usatysfakcjonowanie dzieci i osób wychodzących na spacery ze swoimi psami — podczas gdy pupil się bawi, jego właściciel może odpocząć. Koszt inwestycji jest niewielki, a biorąc pod uwagę zarówno te wymienione zalety, jak i pozostałe, to taki hamak z pewnością warto mieć w swoim mieście.
Hamaki, kojarzone głównie z sielanką w przydomowym ogródku, jak widać, mogą pojawić się też w parkach. Tym samym sprawiają, że do przestrzeni miejskiej wkrada się szczęście i zadowolenie mieszkańców. Niska cena oraz łatwy montaż miejskich hamaków, sprawiają, że warto przyjrzeć się im nieco bliżej i przeznaczyć część funduszy miasta na rozmieszczenie ich po parkach, placach zabaw, a także strefach relaksu oraz rekreacji.