Przeglądanie Internetu, gra na komputerze, oglądanie telewizji… To współczesne formy aktywności, z których korzystają dzieci oraz młodzież. Zazwyczaj urządzenia elektroniczne wkradają się w świat naszych pociech już w pierwszych latach życia — zastępują wspólne spędzanie czasu z rodzicami, wychodzenie na zewnątrz oraz mają na celu wypełnić dziecku chwile znudzenia. Podążanie z duchem technologii nie jest czymś złym, lecz w żadnym wypadku nie można zapomnieć, że najmłodsi przede wszystkim potrzebują aktywności ruchowej: sportu, tańca czy zabaw na świeżym powietrzu.

Piramida aktywności dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Dziecko jest wulkanem energii, który wybucha w wieku około 3-6 lat. To właśnie wtedy zaczyna odczuwać największą, naturalną potrzebę ruchu — biegania, skakania lub grania w piłkę. To okres, od którego w dużej mierze zależy sprawność fizyczna dziecka w przyszłości. Ostudzenie zapału młodego sportowca i przede wszystkim niewspieranie go w aktywnościach, może sprawić, że spędzanie czasu przed ekranem będzie dla niego lepszą formą rozrywki, niż wyjście na zewnątrz.

Właśnie dlatego specjaliści opracowali piramidę aktywności fizycznej, zbliżoną do tej związanej z odżywianiem. Podzielić można ją na cztery części:

– Podstawa – jest to codzienna, często niezauważana aktywność, której brak może poważnie zagrozić zdrowiu dziecka. Mowa tu o czynnościach, takich jak: wchodzenie po schodach, spacery, zabawa z psem. Zaleca się ograniczyć zbędne podwożenie dziecka do szkoły czy korzystanie z windy.

– Pierwsze piętro – to wszystkie czynności rekreacyjne, które warto wykonywać 3-5 razy w tygodniu. Są to zabawy ruchowe, typu granie w piłkę, skakanie na trampolinie, jazda na rowerze, hulajnodze czy rolkach.

– Drugie piętro – są to wszelkie ćwiczenia wykonywane 2-3 razy tygodniowo, które mają na celu rozwinąć siłę, wytrzymałość, kondycję, a także rozciągnąć mięśnie oraz wykształcić estetykę ruchu. Jako przykład można podać taniec, gimnastykę, sporty walki lub pływanie.

– Wierzchołek – uzupełnienie piramidy to ograniczenia. Mówią one o tym, by starać się zminimalizować czas spędzany przed ekranem telewizora, komputera lub telefonu. Nie wyklucza się tych czynności całkowicie, jednak warto pamiętać, by było ich jak najmniej w życiu najmłodszych.

plac zabaw z trampolinami ziemnymi trampoliny ziemne

Na co wpływa i jakie znaczenie ma aktywność ruchowa?

Każda zapytana osoba z pewnością potrafiłaby przynajmniej częściowo odpowiedzieć na to pytanie. Słysząc coś takiego, zazwyczaj myślimy o poprawie kondycji, zdrowia, sylwetki. Unikamy jednak wchodzenia w szczegóły, co jest tak naprawdę najistotniejszą kwestią.

Aktywność ruchowa wpływa m.in. na rozwój:

– fizyczny – to najbardziej znany powód, dla którego osoby decydują się na aktywność ruchową. Podczas niej wzmacniają się zarówno mięśnie, stawy, jak i kości. Automatycznie podczas wysiłku zwiększa się pojemność płuc, a do tego poprawia się działanie układu naczyniowo-krwionośnego i rzecz jasna wygląd samej sylwetki. Rozwijają się także cechy motoryczne;

– psychiczny – podczas aktywności wydzielają się hormony szczęścia, dziecko uczy się kontrolować swoje emocje, a oprócz tego ma szansę poznać zarówno smak sukcesu, jak i porażki. Rozwija się też jego intelekt, czyli m.in. pamięć, zdolność skupienia się czy perspektywa patrzenia na otaczającą go rzeczywistość;

– społeczny – wychodzenie na place rozrywki, zabawy drużynowe czy zdrowe rywalizacje to możliwość poprawy relacji międzyludzkich. Jest przez to większa szansa, że dziecko nie będzie aspołeczne, a do tego nauczy się funkcjonowania w grupie.

Łączenie przyjemnego z pożytecznym — uniwersalne trampoliny ziemne

Nie każde dziecko jest chętne do podejmowania różnych aktywności. W wieku 3-4 lat zaleca się, by spróbować przedstawić pociesze kilka form zdrowej rozrywki — zapisać malca na treningi czy do klubów sportowych. Wkrótce sam zdecyduje, czy któreś z ćwiczeń przypadło mu do gustu. Oczywiście w międzyczasie warto wspólnie z dzieckiem korzystać z innych aktywności. Ciekawym, a zarazem uniwersalnym wyborem są trampoliny ziemne — dlaczego?

Prawdopodobnie żaden malec nie odmówi zabaw na trampolinie. Jest tak dlatego, że w krótkim czasie dostarczają one mnóstwo zabawy. Dziecko skacząc relaksuje się, odstresowuje, a przy tym rozładowuje napięcie emocjonalne. Gwarancją jest, że przepełniony energią maluch, po zabawie na trampolinie, wróci do domu tak zmęczony, że nie będzie mieć ochoty na dalsze psoty. To korzyści, które można zauważyć gołym okiem. Lecz oprócz przyjemności, skakanie na trampolinach dostarcza też pożytku — przystosowuje organizm na różne bodźce, pomaga w leczeniu niektórych chorób, dotlenia, a dodatkowo rozwija zmysł równowagi.

Wymienione zalety aktywności ruchowej to zaledwie początek całej góry korzyści. Dzieci, które zostaną przyzwyczajone do takiego trybu życia, będą odczuwały dużo przyjemności z zabawy na świeżym powietrzu. Rzadko kiedy będą się nudzić i sięgać po urządzenia elektroniczne. Warto już w wieku wczesnoszkolnym pomyśleć o wychodzeniu z dzieckiem na przykład do parku, gdzie są trampoliny ziemne. W przeciwieństwie do tych ogrodowych przystosowane są one do zabawy nawet dla najmłodszych. Satysfakcja gwarantowana zarówno dla malca, jak i jego rodzica.